Serwisy internetowe Uniwersytetu Warszawskiego Zaloguj się do USOSweb Kampusu Centralnego
 
 
 
 
 
  • Statystyki
  • Strona SEW: 12 479 319
  • BIS: 6 958 980

 

Nagroda Przeglądu Wschodniego

 

Przyznawana przez "Przegląd Wschodni” nagroda cieszy się prestiżem wśród osób zajmujących się tematyką wschodnią. Z każdym rokiem możemy odnotować rosnące zainteresowanie autorów oraz wydawnictw krajowych i zagranicznych. Pośród laureatów możemy odnaleźć osoby zajmującymi się różnymi dziedzinami nauki: historii, prawa, politologii lub etnologii. Należy podkreślić międzynarodowy charakter Nagrody, która już została przyznana publicystom z Białorusi, Francji, Niemiec, Litwy, Rosji, Szwecji, Ukrainy oraz USA. Wyróżnione przez jury prace cechuje nowatorstwo podejmowanych problemów oraz ich aktualne znaczenie dla życia publicznego.

 

Laureaci Nagrody Przeglądu Wschodniego 1993-2011

  • 1993
    • Nagroda Krajowa: Stanisław Nicieja, Edmund Małachowicz
  • 1994
    • Nagroda Zagraniczna: Daniel Beauvois, Władimir Djakow
    • Nagroda Krajowa: Piotr Eberhardt, Andrzej Nowak
  • 1995
    • Nagroda Zagraniczna: Bohdan Osadczuk
    • Nagroda Krajowa: Jan K. Ostrowski, Jerzy T. Petrus
    • Nagroda Specjalna: Roman Aftanazy
  • 1996
    • Nagroda Zagraniczna: Jewgenij Gorelik
    • Nagroda Krajowa: Andrzej Pepłoński
    • Nagroda Specjalna: Natalia Lebiediewa
  • 1997
    • Nagroda Zagraniczna: Natalia Jakowenko, Jarosław Hrycak
    • Nagroda Krajowa: Leszek Zasztowt, Kazimierz Krajewski
    • Nagroda Specjalna: Roman Dzwonkowski, Norman Davies
  • 1998
    • Nagroda Krajowa: Barbara Stoczewska, Leon Popek
    • Nagroda w kategorii publicystyki: Andrzej Grajewski
    • Nagroda Specjalna: Jerzy Kłoczowski
  • 1999
    • Nagroda Zagraniczna: Leonid Gorizontow
    • Nagroda Krajowa: Piotr Paszkiewicz, Grzegorz Motyka
    • Nagroda Specjalna: Antoni Kuczyński
  • 2000
    • Nagroda Krajowa: Jan Jacek Bruski, Władysław i Ewa Siemaszko
    • Nagroda Specjalna: Wiktoria Śliwowska
  • 2001
    • Nagroda Zagraniczna: Hienadź Sahanowicz i Zachar Szybieka
    • Wyróżnienie Zagraniczne: Anatolij Kułagin, Elena Gribanowa
    • Nagroda Krajowa: Zbigniew Karpus
    • Nagroda Specjalna: Piotr Łossowski
  • 2002
    • Nagroda Zagraniczna: Leonid Zaszkilniak i Mykoła Krykun
    • Nagroda Krajowa: ks. Michał Janocha, Paweł Piotr Wieczorkiewicz
    • Nagroda Specjalna: Władysław Łatysz
  • 2003
    • Nagroda Zagraniczna: Egidijus Aleksandravicius i Antanas Kulakauskas, Timothy Snyder
    • Nagroda Krajowa: Sławomir Dębski, Ola Hnatiuk, Maciej Matwijów
    • Nagroda Specjalna: Robert Conquest
  • 2004
    • Nagroda Zagraniczna: Anne Applebaum ("Gulag: a history"), Lynne Olson i Stanley Cloud
    • Nagroda Krajowa: Irena Kadulska, Emilian Wiszka
    • Nagroda Specjalna: Andrzej Walicki
    • Nagroda w kategorii Edycja Źródeł: Aldona Prasmantaite, Bogumiła Berdychowska
  • 2005
    • Nagroda Krajowa: Tadeusz Epsztein, Grzegorz Hryciuk, Włodzimierz Mędrzecki, Jerzy Rohoziński
    • Nagroda Specjalna: Richard Pipes
  • 2006
    • Nagroda Zagraniczna: Władysław Duczko, Mathias Niendorf
    • Nagroda Krajowa: Bogdan Gancarz, Maria Kałamajska-Saeed
    • Nagroda w kategorii Edycja Źródeł: Urszula Paszkiewicz
    • Nagroda Specjalna: Władysław A. Serczyk
  • 2007
    • Nagroda Krajowa: Tomasz Kempa, Włodzimierz Osadczy, Tomasz Stryjek, Rafał Wnuk
    • Nagroda w kategorii Edycja Źródeł: Edmundas Rimsa
    • Magroda w kategorii Upowszechnianie Wiedzy o Wschodzie: Grzegorz Mazur, Jerzy Skwara, Jerzy Węgierski
    • Nagroda Specjalna Jubileszowa: Zbigniew Wójcik
  • 2008
    • Nagroda Zagraniczna: Stanisław Kulczycki
    • Nagroda Krajowa: Anna Barańska, Joanna Schiller
    • Nagroda w kategorii Dzieje Polaków na Wschodzie: Henryka Ilgiewicz, Krzysztof Zajas
    • Nagroda Specjalna: Zbigniew J. Wójcik
  • 2009
    • Nagroda Zagraniczna: Georges Mamoulia
    • Nagroda Krajowa: Elżbieta Orman, Roman Jurkowski
    • Nagroda w kategorii Dzieje Polaków na Wschodzie: Andrzej Furier, Mariusz Korzeniowski
    • Nagroda w kategorii Popularyzacja Problematyki Wschodniej: Wojciech Zajączkowski
    • Nagroda Specjalna: Andrzej Rachuba
  • 2010
    • Nagroda Zagraniczna: Anatol Wialiki
    • Nagroda Krajowa: Joanna Wolańska
    • Nagroda w kategorii Dzieje Polaków na Wschodzie: Bolesław Szostakowicz
    • Nagroda Specjalna: Michał Łesiów
  • 2011
    • Nagroda Zagraniczna: Rudolf Pichoja
    • Nagroda Krajowa: Arkadiusz Janicki, Łukasz Adamski
    • Nagroda Specjalna: Wojciech Materski
  • 2012
    • Nagroda Zagraniczna: (ex aequo) Swietłana Mulina, Wasyl Haniewicz
    • Nagroda Krajowa: Anna Engelking
    • Nagroda w kategorii Dzieje Polaków na Wschodzie: Helena Krasowska
    • Nagroda w kategorii Popularyzacja Problematyki Wschodniej: Agnieszka Biedrzycka
    • Nagroda Specjalna: (ex aequo) Stanisław Alexandrowicz, Jerzy Kowalczyk
  • 2013
    • Nagroda Zagraniczna: David Frick
    • Nagroda Krajowa: Agnieszka Jankowska-Marzec
    • Nagroda w kategorii Dzieje Polaków na Wschodzie: Tamara Smirnowa
    • Nagroda Specjalna: Henryk Wisner
  • 2014    
    • Nagroda Krajowa: Irena Borowik
    • Nagroda Zagraniczna: Natalia Starczenko, Joerg Baberowski
    • Nagroda w kategroii: Dzieje Polaków na Wshodzie: Mikołaj Iwanow
    • Nagroda w kategroii:Edycja źródeł: Jerzy Gaul, Maria Wardzyńska
    • Nagroda w kategorii: Popularyzacja problematyki wschodniej: Bohdan Urbankowski
    • Nagroda specjalna: Roman Duda
    •  

Laureaci Nagrody Przeglądu Wschodniego im. Aleksandra Gieysztora

  • Marek Karp (2000)
  • Adolf Juzwenko (2001)
  • Bohdan Cywiński (2002)
  • Piotr Stefan Wandycz (2003)
  • Jerzy Pomianowski (2004)
  • Adam Maldzis (2005)
  • Alfredas Bumblauskas (2006)
  • Stanisław Stępień (2007)
  • Anatol Hryckiewicz (2007)
  • Władysław Findeisen (2008)
  • Adam Zamoyski (2009)
  • Longin Tomaszewski (2010)
  • pośmiertnie: Andrzej Przewoźnik (2011)
  • nie przyznano (2012)
  • Witold Kieżun (2013)
  • Janusz Smaza (2014)